Så heter visst en TV serie. Jag tror inte att jag sett ett enda avsnitt för serien intresserar inte det minsta.
I går när jag körde till stan spelade Countrydoktorn lite bluesmusik i sitt program. Mannen som sjöng hette Hugh Laurie och det är just han som spelar huvudrollen i House. Mycket överraskande.
Jag kollade upp saken lite närmare när jag kom hem, och minsann, Hugh Laurie är verkligen musiker. Han spelar munspel, gitarr och piano. Sjunga kan han dessutom. Han har nyligen kommit ut med sitt debutalbum ”Let them talk”, innehållande bluesmusik. Vem hade trott det om Dr. House?
Här ett smakprov när han sjunger ”Swanee River” i en TV show tidigare i år.
Jag är inte heller någon stor fan av House-serien. Gillar däremot tidigare produktioner som ”Fry and Laurie”, en brittisk komediserie där musiknummer med fyndiga texter var ständigt återkommande. Lite Youtubande är alltid givande:
Jag tror inte att jag sett ”Fry and Laurie”. Har inget minne av det.