Nyheten om fusket med datummärkningen av kött har upprört ordentligt i Sverige. Tillåt även mig att komma med ett inlägg i ämnet, det verkar ju vara aktuellt här på bloggen just nu.
Jag har ett förflutet som sopgubbe. Det kanske ni anade. Karriären sträcker sig över två somrar på Sellbergs i Stockholm. Det var på 70-talet när Sverige var rikt i jämförelse med Finland.
Det var ett riktigt jobb och ett exclusivt sådant. En av många höjdpunkter var när när vi tömde vid matvaruaffärerna. Då kollade vi alltid bäst före-datum på kött och charkuteriprodukterna. En och annan förpackning blev omhändertagen och fick åka i hytten. Egentligen var det onödigt att kolla datumet. Det hade aldrig gått ut. Det mesta kastades redan då bäst före-datumet närmade sig. Något extrapris för att sälja slut på varor existerade inte i Sverige på den tiden. Och det var inga små mängder som åkte i sopbilen.
Men nu har tiden hunnit ikapp Sverige. Det är mer lönsamt att märka om än att kasta.