I Kittilä finns en by som heter Sirkka. En vanlig by med ett par hundra invånare. Åtminstone var det så ännu för några tiotal år tillbaka.
I Sirkka finns några personer med vision. ”Business minded” i högsta grad kan man väl säga. De såg möjligheten inom turistnäringen. De lyckades övertyga politikerna om möjligheterna, och de satsade själva på företagsverksamhet. Och allt resulterade i en våldsam utveckling.
I byn bor fortsättningsvis endast några hundra fast bosatta personer, men antalet bäddplatser är uppe i osannolika 22 000! Byn Sirkka känner inte så många till, det var inget namn för marknadsföringen. Det var däremot namnet på fjället som heter Levi.
Turistnäringens snabba utveckling i Levi har erbjudit arbetsplatser och utkomstmöjligheter för befolkningen. Men exploateringen som bara fortsätter är knappast enbart positiv. Men vem skall stoppa den? Ekonomiska intressen kör över allt och alla. Själv skulle jag föredra en genuin lappländsk vildmark framom exklusiva faciliteter och service.
På bilden nedan ser vi delar av Levi centrum som växer fram i byn Sirkka.
